Pitanje: Poštovani g.Todoroviću, nakon 20 godina došlo je vrijeme za zamjenu postojeceg vozila. Prelazim oko 10.000 km godisnje s tim da vozim obicno samo vikendom jer do posla idem pjeske. Benzinac mi je favorit ali dvoumim se za dizela jer su mi na njega u salonu ponudili znatan popust a drugi je razlog sto zivim u brdovitom kraju gdje su zimi ceste cesto zaleđene pa mislim da bi dizel tada bio bolji. Za dizel mi je briga losa kvaliteta goriva a i sto auto ne vozim svaki dan a zimi su temperature ispod nule. Volim brzi ritam voznje ali bez pretjerivanja. Nadam se da cete mi pomoci rjesiti ovu nedoumicu.
Evo dodatnih informacija:
– obicno vozim nekih 10-20 km/h preko ogranicenja
– preticem po potrebi niti forsiram niti se od pretjecanja suzdrzavam
– oko 50% sam sam u vozilu a ostalo s obitelji
– za sada sam jedini vozac sin ima 14 god. pa ce jos malo pricekati
– namjeravam ga voziti narednih 20 god., koliko god to zvucalo cudno
– zeljeni paket opreme je srednji Acenta+metalic boja+parking senzori
– na benzinca mi daju gratis parking senzore a na dizelasa popust od oko 600 eura
– zeljeni pogon je prednji
Isprobao sam 1.2 benzinca i dobro mi lezi ali sam primjeti da uzbrdo moze samo u prvoj, naravno ako je bez zaleta. Do kuće mi vodi put uzbrdo koji zimi zna biti poleđen pa sam primjetio da oni koji voze dizela se puno lakse popnu. Naravnu u pitanju je nekih mjesec dana zimi a mozda niti toliko. Auto bi bio garaziran ali je garaza odvojena od kuce pa su zimi temperature i u njoj ispod nule. Oko pola voznje je po lokalnim losim cestama a ostalo po autoputu. Ne vozim svakodnevno ali cesto idem na dulja putovanja od 3-4 sata voznje. Do sada sam vozio skodu feliciju 1,3 benzinac 96. God, kupljena nova prvi vlasnik. Pročitajte odgovor (klikni ovde).
Ime i prezime Mojmir Džaja
Kada planirate kupovinu? proljeće
Kakav auto kupujete? Nov
Koliko novca želite da potrošite? cca 20.000E
Šta trenutno vozite? škoda felicia
Između kojih se automobila dvoumite? nissan qashqai 1.2 benzin ili 1.5 dizel
Gde ste čuli za ovaj sajt? google
Koliko kilometara godišnje prelazite? 10.000
Da li biste platili da vam pronađem auto? Da
Odgovara Aleksandar Todorović: Poštovani g.Džaja, odabrali ste jako dobar automobil, jer trenutno je Nissan Qashqai najbolji SUV, a u isto vreme je i Best Buy jer ima veoma konkurentnu cenu, imajući u vidu karakteristike koje nudi, i pakete opreme, koji su u proseku izdašniji nego kod konkurencije, posebno kada je reč o bezbednosti.
Prelazite relativno malo, 10,000 km godišnje nije dovoljno da bi vam se isplatila kupovina dizelaša. Dobro ste primetili da i dalje u regionu gorivo nije dovoljno dobrog kvaliteta, a poznato je da su Renaultovi dizelaši 1.5 DCI veoma osetljivi na loše gorivo, i vodu u gorivu. Svakako, taj motor 1.5 DCI je sada ponovo dorađen, dodatno mu je snižena potrošnja, i u konstrukciji ovog motora je učestvovao i Nissan. Novi turbo benzinac od 1.2 litara je Nissanov, i tek treba da se dokaže, ali sasvim sigurno vam mogu tvrditi da je taj motor manje osetljiv na loše gorivo od dizelaša. Svakako, benzinci lakše podnose ekstremno niske temperature, kod dizelaša može doći do zaleđivanja goriva.
Svakako da dizelaš ima veći obrtni moment, i da u drugom stepenu prenosa raspolaže sa većom vučnom silom od turbo benzinca, ali ta razlika i nije toliko velika koliko vam se čini, jer benzinac ima i nešto kraće prenosne odnose, i u većem intervalu obrtaja nudi maksimalni obrtni moment, odnosno ima blažu krivu obrtnog momenta.
Foto: Branka Todorovic
Qashqai Aleksandar TodorovicAko ste mogli da se snađete sa vašom Škodom Felicijom, koja je raspolagala sa samo 100 Nm pri 3.750 o./min radilice, onda ćete biti i više nego zadovoljni sa Nissanovim Turbo benzincem, koji pruža 190 Nm i to pri samo 2.000 o./min radilice. Dizelaš 1.5 DCI nudi 260 Nm pri 1.750 o./min. Turbo benzinac je ipak snažniji sa 115 naspram 110 KS kod dizelaša. U vožnji na otvorenom putu, benzinac bez ikakvih problema parira dizelaša, koji ima prednost u gradskoj stani-kreni vožnji. Pošto vi jako retko, ili gotovo nikad ne vozite automobil po gradu, a prelazite kako ste gore naveli samo 10,000 km, onda je logičan zaključak da je za vas bolji izbor turbo bezinac. Dizelaš je skuplji 2.200 €, odnosno 1.600 € ako vam daju taj popust. Šta mislite zašto se za bezinac ne dobija popust? Prodaje se bolje od očekivanja, troši malo, dobro ide, jeftin je za registraciju, i košta osetno manje od dizelaša.
Turbo benzinac jednako pozitivno iznenađuje svojim ravnomernim razvojem snage i tihim radom. Prečnik i hod cilindara su “kvadratni” 72 x 73,1 mm, a to upućuje na zaključak da su se inženjeri opredeli za brži odziv na dodirivanje papučice gasa.
Kod preticanja je dizelaš u blagoj prednosti, ali turbo bezinac zaista nudi jako dobra međuubrzanja, ali traži malo više “šaltanja” od dizelaša. Benzinac jako lepo, i ravnomerno ubrzava, tako da tokom preticanja ne gubi dah, i nudi bolja međuubrzanja od benzinca od 1.6 litara kojeg je nasledio.
Što se tiče polaska na uzbrdici, ni sa jednim automobilom nije preporučljivo da krećete u drugoj brzini. Na kraju krajeva, od vas zavisi koliko ćete dobru trakciju imate izbori zimskih guma. Ako ste dovoljno mudi, kupite Good Year ili Continental zimske pneumatike, I imaćete bolje prianjanje na snegu za preko 20% u odnosu na Savine gume na primer. I benzinac, I dizelaš imaju kontrolu trakcije, tako da će vam polazak na snegu, ledu biti znatno olakšan. Osim toga Qashqai ima I jako dobro podešen ESP, elektronsku kontrolu stabilnosti vozila.
Nissan Qashqai nudi odličnu pasivnu i aktivnu bezbednost. Ima čvršću karoseriju u bočnom sudaru od sličnih modela, i tu je Nissan nadmašio konkurenciju, pa i skuplju, i veću Hondu CR-V, ali ne i Mazdu CX-5 (koja ima 16 poena), jer Nissan ima ukupno 15,7 poena. Drugim rečima, u Nissanu ste bezbedniji nego u Hondi CR-V, kad se pijani vozač zakuca u vas sa boka. Ali oprez, bolji frontalni rezultati u Nissanu (15,6), u odnosu na Hondu (14,9 poena) ne znači da su vam veće šanse da preživite u Nissanu. Pa kako sad to? Jednostavno, čista fizika, pri sabiranju sila, morate imati u vidu i težinu automobila. Honda je teška 1650 kg, a Nissan samo 1390 kg. Šta to znači, kad bi se ovi automobili frontalni sudarili sa svojim prednjim polovinama? Znači da bi Nissan bio odbačen, i da bi završio u jarku, reci, steni, dok bi Honda ostala na putu, stim da bi vozač imao prelome potkolenice, u najboljem slučaju, ali bi vrlo verovatno ostao živ, ako bi se sudar desio pri brzini od oko 50 km/h, na 100 km/h svi su mrtvi, i samleveni u limu.
Naravno, imajuću u vidu težine Škode Felicija (900 kg), novi Nissan Qashqai je sasvim dovoljno težak.
Qashqai se za razliku od drugih SUV-ova jako dobro ponaša i kada ima samo pogon preko prednje osovine. Zapravo, ako i doplatite kod Nissana pogon 4 x 4, vi dobijate jednostavniji prenos obrtnog momenta na sve točkove, koji se uključuje samo u ekstremnim situacijama, a ne ponekad i malo pre toga, što bi bilo poželjnije.
Jako je malo dobrih, pravih džipova. Pravi terenac je Pajero, ili Jeep Wrangler, na primer.
Polovan automobil: Dodge Caliber 1.8
POSTAVITE DRAGI ČITAOCI I VI PITANJE (KLIKNITE OVDE).